Będzie trudniej kupić działkę budowlaną

Będzie trudniej kupić działkę budowlaną
01 sierpnia
15:22 2016

Ustawa o gospodarowaniu gruntami rolnymi, uchwalona przez rząd, prawdopodobnie wprowadzi wiele zamieszania w obrocie ziemią i to nie tylko rolną. Wzrost cen przewidują analitycy i deweloperzy. Czy wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie zatem trudniej nabyć działkę budowlaną?

Pierwszy kwartał 2016 roku nie wniósł żadnych zmian w wartości indeksu dla lokali mieszkaniowych, co oznacza stały zastój cen. Analitycy przewidują, że w kwestii cen mieszkań z rynku pierwotnego w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Podobny zastój w kwestii cen jest zauważalny także w cenach gruntów, jednak w tej sprawie specjaliści przewidują zmiany, już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Rynek nieruchomości – perspektywa zmian

Eksperci związani z rynkiem nieruchomości spodziewają się utrzymania cen 1 metra kwadratowego, zwłaszcza w dużych miastach. Tylko 40% badanych przewiduje spadek obrotu lokali na rynku pierwotnym w porównaniu do roku poprzedniego. Takie prognozy mogą być związane z wyczerpaniem się dostępnych na ten rok dopłat z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dodatkową niepewność wprowadza także przyszłość rządowego programu, ponieważ do tej pory nie przedstawiono konkretnego zdania na temat kontynuacji MdM.

Pesymistyczna prognoza na rynku gruntów

Większa połowa ankietowanych jest przekonana o tym, iż po wejściu ustawy o gospodarowaniu rolnym sytuacja na rynku gruntów znacząco się pogorszy. Niestety pomimo tego, że nowe przepisy dotyczą przede wszystkim gruntów rolnych, to na pewno wpłyną także na ceny działek budowlanych. Jest to związane z brakiem planów zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem gruntów na cele inne niż rolnicze. Nowa ustawa zmniejszy dostęp do działek, które w ewidencji oznaczone są jako grunty rolne, ale potencjalnie mogły stanowić tereny budowlane.

Obrót ziemią zablokowany

Specjaliści rynku nieruchomości są przekonani, że zamieszanie spowodowane nową ustawą potrwa przez minimum rok, dopóki nie zostaną wydane interpretacje lub nie zostaną wniesione zmiany związane z nowelizacją. Prawdopodobnie do tego czasu obrót terenami rolnymi i budowlanymi zostanie zablokowany ze względu na brak planów miejscowych.

Nowe przepisy to problem z kredytem hipotecznym

Nowa ustawa regulująca obrót gruntami rolnymi dodatkowo okazała się wyzwaniem także dla banków. Już dziś, chwilę po wejściu ustawy w życie, zostają odrzucane wnioski kredytowe klientów ubiegających się o finansowanie budowy domu na działkach rolnych. Banki tłumaczą tę sprawę faktem, iż w świetle nowych przepisów nie ma możliwości ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego dla tego typu zobowiązań.