Wady i zalety kredytów gotówkowych pod hipotekę domu

Wady i zalety kredytów gotówkowych pod hipotekę domu
10 października
20:42 2017

Kredyt gotówkowy pod hipotekę nie jest tym samym, co kredyt hipoteczny. Warto sprawdzić, jakie są jego wady i zalety oraz czy warto brać go pod uwagę, szukając zastrzyku finansowego.

Pożyczki gotówkowe pod hipotekę nie są popularnymi produktami bankowymi. Zazwyczaj konsumenci korzystają jedynie z kredytów hipotecznych, które przeznaczane są na zakup lub budowę nieruchomości. Nie wolno jednak mylić tych dwóch produktów.

Pożyczka z zaletami

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej pod hipotekę domu to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużej gotówki i są w stanie spłacać ją w dłuższej perspektywie czasu, a do tego dysponują odpowiednią nieruchomością, mogącą posłużyć jako zabezpieczenie.

Dużą zaleta pożyczki pod hipotekę jest to, że to stosunkowo tani produkt w porównaniu do innych produktów kredytowych. Jest to spowodowane solidnym zabezpieczeniem, jak w tym wypadku otrzymują banki, dlatego chętnie rezygnują z wysokiego oprocentowania.

Ubiegając się o pożyczkę gotówkową pod hipotekę domu, nie musimy określać celu, na jaki chcemy przeznaczyć zdobyte pieniądze, co jest niemożliwe w przypadku kredytu hipotecznego. Pieniądze otrzymujemy na konto i możemy nimi swobodnie dysponować, nie informując banku o wydatkach. W przypadku kredytów hipotecznych banki dokładnie sprawdzają, na co wydaliśmy gotówkę, a czasami nawet regulują za nas faktury.

Dysponując odpowiednią nieruchomością jako zabezpieczeniem, możemy dostać większą sumę pieniędzy. Wysokość takiego kredytu najczęściej waha się w granicach 50-70% wartości domu czy mieszkania. Pożyczkę gotówkową pod hipotekę domu możemy przy tym uzyskać na długi okres czasu, nawet 30 lat.

Istnieje także możliwość zabezpieczenia pożyczki nieruchomością należącą do osoby trzeciej, która wyrazi na to zgodę (np. rodzice mogą zabezpieczyć pożyczkę zaciągniętą przez ich dziecko).

Kilka słów na temat wad

Niestety pożyczka gotówkowa pod hipotekę domu ma też swoje wady, dlatego przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu, warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, szczególnie, że chodzi o naszą nieruchomość. Już samo posiadanie odpowiedniej nieruchomości może być poważną przeszkodą w zaciągnięciu tego typu zobowiązania.

Zanim bank rozpatrzy wniosek, należy wycenić nieruchomość, co wiąże się z kosztami. Chcąc zaciągnąć taką pożyczkę, musimy mieć również uregulowane formalności związane z wpisem hipotecznym. Należy zdawać sobie sprawę, że ustalanie zabezpieczenia hipotecznego, a także wszystkie pozostałe czynności, które się z tym wiążą, to poważne obciążenie i duże koszty początkowe, na które musimy się przygotować.

Największym minusem pożyczek hipotecznych jest jednak to, że zawsze istnieje niebezpieczeństwo utraty naszej nieruchomości, gdy pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań. A wiadomo, że z tym bywa różnie.