Mieszkanie dla Młodych – gdzie składać wnioski?

20 stycznia
11:23 2015

Program Mieszkanie dla Młodych jest obecny na rynku kredytowym już od ponad roku, a chętnych do skorzystania z dofinansowania przybywa. Gdzie powinni oni składać wnioski?

Gdy wraz z początkiem 2014 roku, na naszym rynku pojawiał się program rządowy Mieszkanie dla Młodych, zastępujący Rodzinę na Swoim, zmianie towarzyszyły ogromne kontrowersje. Choć większość z nich obecna jest do dzisiaj, to program cieszy się rosnącą popularnością i większym zainteresowaniem niż poprzednie rozwiązanie proponowane przez nasze państwo. Mimo początkowych założeń, zgodnie z którymi o dofinansowanie będzie można starać się poprzez 16 banków, do tej pory ciągle brakuje potwierdzenia współpracy z 2 instytucjami.

Gdzie można złożyć wniosek?

Dofinansowanie w ramach MdM-u jest wypłacane przez BGK, jednak wszelkie procedury załatwiane są między klientem a bankiem współpracującym z BGK. Do tej pory swój udział w programie potwierdziło 14 instytucji, z czego dwie ostatnie zrobiły to dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku.

Wśród banków, w których możemy starać się o kredyt z dotacją MdM, można obecnie wymienić: PKO BP, Getin Noble Bank, Pekao, BOŚ, Alior Bank, BPS, BGŻ, SGB-Bank, Eurobank, Millennium, BZ WBK, Deutsche Bank, Credit Agricole i Raiffeisen Polbank. W niedługim czasie lista 16 banków powinna zostać domknięta, czemu służyć może nowelizacja ustawy i znaczne uproszczenie w korzystaniu ze środków programu.

Podstawowe warunki ubiegania się o dofinansowanie

Program MdM powstał z myślą o ludziach młodych, których wiek nie przekracza 35 lat i które nigdy wcześniej nie posiadały na własność mieszkania. W przypadku małżeństw limit wieku dotyczy przynajmniej jednego z małżonków. Dodatkowo odpowiednie kryteria musi spełniać wybrana przez nas nieruchomość. Przede wszystkim musi pochodzić z rynku pierwotnego, a jej powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństw z co najmniej trojgiem dzieci zarówno mieszkanie, jak i dom mogą być większe o dodatkowe 10 m kw. Kolejnym warunkiem jest cena mieszkania, które musi mieścić się w limicie ustalanym indywidualnie dla lokalizacji nieruchomości.