Od wniosku do wypłaty, czyli ile przyjdzie czekać na kredyt hipoteczny

20 stycznia
11:27 2015

Czas, jaki upłynie od pierwszej wizyty w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, do momentu, w którym otrzymamy pieniądze na zakup nieruchomości, to w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Jak go skrócić?

Kredyt hipoteczny to najczęściej wykorzystywana forma finansowania zakupu różnego rodzaju nieruchomości. Niestety jest to też jeden z najbardziej skomplikowanych produktów kredytowych, którego pozyskanie wymaga odpowiednich przygotowań i dużej cierpliwości ze strony wnioskodawcy.

Średni czas oczekiwania na pieniądze

W ciągu dwóch ostatnich lat, średni czas oczekiwania na środki z kredytu hipotecznego, liczony od momentu złożenia wniosku do wypłaty, to około 30 dni. Jeśli komuś wydaje się, że to zbyt długo, to należy zaznaczyć, że jest to doskonały wynik, gdyż w wielu przypadkach oczekiwanie może wydłużyć się o kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do całej procedury kredytowej, możemy znacznie skrócić czas oczekiwania na gotówkę.

Czemu to trwa tak długo?

Kredyt hipoteczny to bardzo skomplikowany produkt finansowy, który jest zobowiązaniem wieloletnim, wiążącym obie strony umowy nawet na 35 lat. Sama kwota kredytu również nie pozostaje bez znaczenia i odpowiednie zabezpieczenie się przez bank jest nie tyle uzasadnione, co wręcz wymagane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W związku z tym konieczne jest zweryfikowanie zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy, a także wartości samej nieruchomości, która ma być przedmiotem zabezpieczenia, a nie zawsze musi być przedmiotem kredytowania, co dodatkowo zwiększy ilość formalności.

Jak skrócić proces kredytowania?

Kilkumiesięczny okres oczekiwania na pieniądze wynika zazwyczaj z braku odpowiedniej dokumentacji i sukcesywnego jej uzupełniania. Odbywa się to na zasadzie wystosowania pisma do wnioskodawcy o dostarczenie dokumentu, który następnie musi zostać rozpatrzony. Jeśli dodamy do tego termin dostarczenie określony przez pocztę i czas, jaki zajmie nam zdobycie dokumentu, to włącznie z jego analizą i dołączeniem do pełnej dokumentacji, jedno takie niedopatrzenie może przedłużyć całą procedurę o kilka tygodni. Warto więc zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne dokumenty tak, aby w trakcie rozmów z bankiem nie pojawiły się żadne braki, ani wątpliwości. Dzięki temu środki na zakup nieruchomości możemy otrzymać znacznie szybciej niż po 30 dniach.