Drogie albo bardzo drogie

23 lutego
06:07 2012

Sytuacja jaka panuje od jakiegoś czasu na rynkach finansowych europy nie skłania do wizyt w bankach po kredyty, bowiem ani banki nie są zbyt zainteresowane udzielaniem kredytów w tak trudnym czasie ani potencjalni kredytobiorcy, ponieważ kredyty są drogie, a poprzeczka zdolności kredytowej często jest nie do przeskoczenia.

Nie mniej czasami trudno obejść się bez pożyczki czy kredytu, tym bardziej teraz kiedy ceny na rynku mieszkaniowym są tak korzystne dla klientów. Deweloperzy starają się przyciągnąć do kulejącego rynku nieruchomości jak najwięcej klientów obniżając między innymi ceny mieszkań, klientom pozostaje decyzja. Czasami mamy problem co wybrać i co bardziej się opłaca kredyty hipoteczne czy pożyczki hipoteczne. Kredyty jak wiadomo obwarowane są przeróżnego rodzaju zakazami i nakazami, pożyczki hipoteczne już niekoniecznie.

Kredyty są zazwyczaj drogie, a pożyczki jeszcze droższe. Dlatego potrzebna jest dogłębna analiza co nam się bardziej opłaca. Jeszcze do niedawna bankowy portfel z ofertami szybkich pożyczek i kredytów dosłownie pękał w szwach. Wprawdzie teraz również takich ofert nie brakuje, ale najczęściej jest to już tylko chwyt marketingowy banków. Natomiast firmy pożyczkowe rzeczywiście takich pożyczek udzielają i pożyczka hipoteczna jest również w ich ofercie. Pamiętajmy tylko, że zazwyczaj decyzje takie mogą nas dużo drożej kosztować niż w bankach, bowiem bądź co bądź nad bankami czuwa komisja nadzoru finansowego. Natomiast w firmach pożyczkowych takich obostrzeń już nie ma i koszt kredytu czy pożyczki może wzrosnąć nawet do 200 procent.

Z drugiej jednak strony czy koszty podobnych kredytów w bankach są o wiele niższe? Przecież nie tak dawno komisja nadzoru finansowego zarzuciła bankom stosowanie metod na granicy lichwy i miała rację. Aktualnie w bankach oprocentowanie kredytów nie może przekroczyć 24 procent, no i nie przekracza, ale rzeczywiste koszty kredytów są o wiele większe, bowiem banki stosują różne dodatkowe opłaty znacznie zawyżając rzeczywisty koszt kredytu. Jeden z pracowników firmy pożyczkowej zarzucił bankom oraz niesprzyjającym im mediom, że mówią i piszą nieprawdę, ponieważ w przeciwieństwie do banków pożyczki hipoteczne czy pożyczki od zaraz to żaden problem. Dlaczego o szybki kredyt, pożyczkę od zaraz, czy gotówkę w 15 minut jest teraz w bankach tak trudno?

Sparzone nie spłacanymi w czasie, lub w ogóle nie spłacanymi kredytami banki starają się teraz dmuchać na zimne, dlatego o wiele już dokładniej sprawdzają swoich klientów, a w zasadzie, jakimi portfelami dysponują. Mimo to Polacy nadal chętnie sięgają po takie kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel nie tłumacząc bankom na co pieniądze zostaną przeznaczone.

Skoro już porównujemy kredyty hipoteczne i pożyczki hipoteczne to pamiętajmy, że prócz tego, iż pożyczka jest wyżej oprocentowana to jeszcze jest krótkoterminowa. Ale nawet pożyczki hipoteczne przeznaczane na dowolny cel, a więc pożyczkobiorcy nie muszą się tłumaczyć przed bankiem, ani udokumentować na co pieniądze zostaną przeznaczone, należy spłacać.