Kalkulator jest potrzebny

18 grudnia
15:06 2011

Co to są kredyty hipoteczne i co to są pożyczki hipoteczne? Otóż kredyty hipoteczne to nic innego jak długoterminowe kredyty bankowe, których zabezpieczeniem jest hipoteka. Poza tym kredyty hipoteczne udzielane są najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości.

Tyle sucha definicja, natomiast o kredytach hipotecznych można już napisać książkę. Z kolei pożyczki hipoteczne również zabezpieczane są hipoteką, ale z zasady są krótkoterminowe i o wiele droższe. Poza tym pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel. Natomiast i w jednym i w drugim przypadku drogi kredytobiorco dokładnie oblicz zdolność kredytową, aby później nie być rozczarowanym decyzja banku. Pamiętne wydarzenia z okresu największego kryzysu, kiedy o jakichkolwiek kredytach można było zapomnieć. A wcześniej świetlany okres kredytowy kiedy to banki praktycznie nie sprawdzały swoich klientów i o kredyty – nie tylko kredyty hipoteczne mógł się starać każdy i każdy zazwyczaj kredyty otrzymywał. Później było już znacznie łatwiej otrzymać kredyty hipoteczne, bowiem banki zaczęły zmieniać swoją politykę kredytową, ale jeszcze całkowicie nie odblokowały kredytowania.

Szczególnie łatwiej było dostać w banku kredyty hipoteczne w euro i banki mocno stawiały właśnie na kredyty w tej walucie. Ale wtedy i teraz również drogi kredytobiorco starając się o kredyt oblicz zdolność kredytową. Były to bowiem najtańsze kredyty hipoteczne, ale też bardzo narażone na wahania kursów. Zainteresowanie tymi kredytami było jednak tak duże, że do akcji wkroczyła komisja nadzoru finansowego, która miała sporo zastrzeżeń do tej inicjatywy banków. Na razie jednak nic nie zrobiła w kierunku zmiany polityki kredytowej banków. Teraz najgorzej mają osoby, które pobrały kredyty we frankach szwajcarskich. Bardzo wysoki kurs szwajcarskiej waluty sprawił, że znacznie wzrosły koszty kredytów. Poza tym obecnie kredyty hipoteczne są nie dość, że bardzo drogie, to jeszcze trudno je otrzymać z uwagi na wysoko zawieszona poprzeczkę przez banki. A więc przed złożeniem wniosku oblicz zdolność kredytową, a dopiero później składaj dokumenty.

O wiele natomiast łatwiej jest natomiast o mieszkaniowy kredyt hipoteczny z tak zwanymi dopłatami rządowymi. Otrzymanie takiego kredytu znacznie ułatwia rządowy program „rodzina na swoim”. Oczywiście nie są to kredyty dla wszystkich, lecz skierowane do określonej grypy społecznej, do rodzin oraz osób samotnie wychowujących dzieci, które w zwykły sposób nigdy by na taki kredyt się nie zdecydowały, bądź nie miałaby w banku żadnej szansy na jego otrzymanie. Od sierpnia, a więc od chwili wprowadzenia zmian ustawowych szansę na takie kredyty dostały również osoby samotne.

Oferty tego kredytu również są zróżnicowane i przed podjęciem ostatecznej decyzji wszyscy zainteresowani tymi kredytami powinni dokładnie je przejrzeć. Po prostu muszą widzieć jaka propozycja będzie dla nich najkorzystniejsza i który kredyt hipoteczny wybrać.