Wady i zalety porównywarek kredytów hipotecznych

21 stycznia
17:13 2015

Porównywarki kredytów hipotecznych mają wiele zalet. Ubiegający się o kredyty mają dzięki nim szansę na wybór jak najkorzystniejszych dla siebie produktów. Porównywarki mają też jednak drobne wady…

Porównywarki kredytowe służą głównie do wstępnej selekcji ofert kredytowych. Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, więc kredytobiorca spłacać go będzie przez kilkadziesiąt lat – warto zwłaszcza w jego przypadku dokładnie odrzucić (dzięki porównywarkom) te oferty banków, które wiążą się z najwyższymi kosztami.

Aby mieć szansę na kredyt hipoteczny, nie tylko należy mieć określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową, ale przede wszystkim trzeba posiadać lub nabywać nieruchomość będącą zabezpieczeniem spłaty długu, którą bank zatwierdzi i wyceni, oraz zebrać wyznaczone przez bank dokumenty. Spełnić też należy wszystkie warunki, jakie stawiają banki. Kredyt hipoteczny trzeba dopasować do potrzeb i możliwości finansowych kredytobiorcy, a jest to bardzo trudne. Sama porównywarka kredytów hipotecznych może więc okazać się niewystarczająca, by jedynie za jej pomocą znaleźć bank, który udzieli nam pożyczki na dom czy mieszkanie.

Porównywarki kredytowe nie mają dostępu do danych osobowych klientów ubiegających się o kredyty, nie znają ich sytuacji finansowych i rodzinnych. Nie mają również dostępu do ich historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Mają natomiast dostęp do informacji bankowych, do wysokości oprocentowania i do dodatkowych kosztów kredytu. Porównywarka kredytowa wyliczy wszystkie koszty kredytu, przygotuje również odpowiednie zestawienie najlepszych ofert dostępnych na rynku. Decyzja jednak i tak pozostaje w gestii ubiegającego się o kredyt.

Nie należy zapominać, że to banki oceniają klientów oraz podejmują decyzję o udzieleniu kredytu bądź też odmowie. To banki oceniają swoje ryzyko. Zadaniem porównywarek kredytowych jest wyliczenie wszystkich kosztów kredytów oraz przygotowanie zestawień, tak aby klient mógł porównać oferty i wybrać dla siebie jak najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.

W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy firm doradztwa finansowego: najlepiej uznanych na rynku firm, które działają od wielu lat. Takie firmy mają dziesiątki ofert wielu banków. Co ważne, doradcy tych firm potrafią ocenić i dopasować kredyt hipoteczny do sytuacji klienta – finansowej i rodzinnej, bo ta również jest bardzo istotna. Porównywarki kredytowe nie będą wówczas potrzebne ubiegającym się o kredyty hipoteczne, bowiem wszystkim zajmie się firma doradztwa finansowego.